20. 10. slavíme Den stromů

Den stromů není žádným novým svátkem. Tato oslava má dlouholetou tradici. Po celém světě se slaví již od poloviny 19. století. V naší republice se Den stromů slaví od roku 1906. Tenkrát bylo datum stanoveno na začátek dubna, tedy na jaro. Tato tradice bohužel byla v době války a dále pak v době komunistického režimu zrušena a znovu se objevila v roce 2000. Protože se stromy sadí také na podzim a je to jedno z nejkrásnější období, kdy stromy hrají těmi nejkrásnějšími barvami, datum byl stanoven na 20. října

Přiznám se, že jsme tento svátek s dětmi začali slavit až v loňském roce. Dočetla jsem se o něm v úžasné knížce Tradinář, kterou jsem si pořídila a všemi deseti ji doporučuji. Ale teď už zpátky ke Dni stromů. Zkuste si s dětmi o stromech popovídat, popsat, z čeho se skládají, obejmout je, nasbírat si spadané lístečky. Právě na podzim je toho tolik, co se dá se spadlými lístky dělat. A když už budete hledat spadané lístečky, určitě pod dubem najdete i nějaké žaludy. Z některých si můžete postavit malé panáčky – Dubínky a pár z nich si zkuste zasadit. 

Jak zasadit žaludy

Předtím než začneme žaludy sadit, musíme zjistit, které jsou vhodné. Naplňte si kyblík vodou a žaludy do něj vhoďte, ty které vyplavou na hladinu, nejsou dobré, ty, co zůstanou na dně, použijeme.

Loni jsme vyzkoušeli dva způsoby, jak žaludy zasadit. Jeden z nich je trošku pracnější, kdy necháváme žaludy vyklíčit v ledničce a až potom je sadíme do květináčku do hlíny. Stačí si vzít uzavíratelný sáček, dát do něj hobliny, navlhčit je a šoupnout do ledničky. Pravidelně musíte kontrolovat, zda nejsou piliny suché a nebo naopak moc mokré. Přibližně po 40 dnech můžete žaludy zasadit do hlíny.

Druhý způsob, rychlejší, ale možná trošku riskantnější je, že zasadíme žaludy přímo do hlíny do květináče. Nám tento způsob vyšel a už za zhruba dva – tři týdny jsme mohli pozorovat, jak nám začíná pomalu růst malý doubek.

Když se sluníčko schová, venku začne být chladno a my se schováme do tepla domova, je čas na tvoření. A co jiného tvořit než „stromy“. Pro nejmenší děti je jednoduchým tvořením, kdy navíc trénují jemnou motoriku, trhání barevných papírů, které lepí jako lístečky k siluetě stromu. Předlohu (strom) si můžete stáhnout např. ZDE.
Malou obměnou může být „razítkování“. Použít můžete stejný strom, jen si na místo papírků vezmete temperové barvy (žlutá, hnědá, zelená, červená) a za pomocí korku od vína „ťupkají“ děti lístečky ke stromu.

Takto zdobit stromy barevnými listy se dá mnoha způsoby, použít můžete rozpůlenou bramboru, kousek houbičky na nádobí, větší množství tyčinek do uší, které svážete dohromady, otisknout lze taky brokolici nebo kostku 2×2 z lega dupla… Inspirovat se můžete na Pinterestu, kde jsem vytvořila přímo složku nápadů ke Dni stromů.

Větší děti si mohou vytvořit vlastní strom z roličky od toaletního papíru, která představuje kmen. Korunu si můžete vytvořit pomocí vlastní ruky, kterou obkreslíte a prsty budou tvořit větve stromu. Ruku stačí vystřihnout, dolepit ke kmenu a ozdobit usušenými listy, které jste našli na procházce.

Znají vaše děti stromy a jejich plody? Stáhněte si obrázek a spojte listy s jejich plody. Umíte stromy pojmenovat?

Věřím, že jste se inspirovali a svátek Den stromů se stane vaší novou tradicí, kdy se zamyslíme nad přírodou, jak ji chránit a obnovovat od jara do zimy.

Add to cart

Od jara do zimy

Ilustrované album plné inspirace pro aktivity s dětmi. Uchovejte si své vzpomínky a zabavte se společně napříč ročními obdobími! Prohlédněte si knihu ZDE.