Svatojánská noc – návrat k tradicím

Jaro uteklo jako voda a léto konečně převzalo vládu. První letní den letos připadl na 21. 6., kdy je letní slunovrat. Co to vlastně znamená? Slunce v tento den dosáhne nejsevernějšího bodu a začíná se vracet k rovníku. Díky tomuto efektu je tento den je nejdelším v roce, noc je pak nejkratší. Dny se od letního slunovratu zkracují až do dalšího mezníku, kterým je slunovrat zimní. 

Oslavy letního slunovratu se promítají do svatojánské noci, která se slaví v předvečer svatého Jana. Již naši předkové věřili, že tato noc má magickou sílu, a proto tento den uctívali slunce, oheň, přírodu a vítali tak přicházející léto.

Neodmyslitelným symbolem Svatojánské noci jsou ohně. Ty se zapalovaly nejčastěji na kopcích, aby dodaly sílu Slunci a byla zaručena velká úroda. Ohně se také přeskakovaly, což mělo dotyčným zajistit zdraví po celý rok. K dalším oblíbeným tradicím patří tance kolem vater, nebo vyhazování zapálených košťat k nebi, aby se nepřiblížily do vsi čarodějnice. Z kopců se pouštěla zapálená loukoťová kola jako symbol Slunce.

Největší sílu mají také bylinky, které se sbíraly právě v tuto kouzelnou noc. Zejména nezadané dívky sbíraly devatero kvítí (svatojánský květ, smolnička, růže, rozchodníček, chrpa, fialka, zvonek, mateřídouška, čičmundíček). 

Možná vám některé názvy nic neříkají, ale nelekejte se, svatojánský květ je kopretina, nejčastěji používaná na tento svátek. Smolnička je luční kohoutek. Rozchodník žlutě kvetoucí na skalách nebo i na skalkách u domů, jistě znáte. Některé druhy jsou bílé, i ty můžeme použít. Legrační čičmundíček je „tlustý mužíček“ neboli netřesk. Fialky už odkvetly, ale v tomto případě se myslí violka trojbarevná neboli maceškaPokud některé druhy nenajdete, můžete je nahradit často používaným kapradím, pelyňkem, bazalkou, majoránkou, dobromyslem a dokonce i libečkem.

Dívky z bylin dělaly věnečky, kterým se zdobily a následně jej pak házely přes ohně. Chlapci se je snažili chytat. Nebo si věneček mohly dát pod polštář, aby se jim ve snu zjevil jejich nastávající. Věřilo se, že pokud chytl věneček chlapec zadaného děvčete, měli věrnost zajištěnou.

Záleží mi na předávání tradic svým dětem a zapojovat je do nich, ale tato čarovná Svatojánská noc je u nás záležitostí pouze maminek. Tatínkové přebírají velení a maminky se mění na víly, lesní žínky… Nastrojíme se do letních šatů, na hlavu si dáme věneček a společně s kamarádkami si užíváme krásný letní večer. Všude hoří svíčky, oheň, okolo nás visí věnečky, které pleteme. Vykládáme si karty a když se setmí, vyrážíme s lucerničkami hledat poklad.

A co nás čeká letos? To si zatím nechám pro sebe, ať mají ostatní víly překvapení. 

Add to cart

Od jara do zimy

Ilustrované album plné inspirace pro aktivity s dětmi. Uchovejte si své vzpomínky a zabavte se společně napříč ročními obdobími! Prohlédněte si knihu ZDE.